Archive for AKCIE KLUBU

SLOVAČKA JAMA MACEDONSKO 2016 – VÝPRAVA(EXPEDÍCIA)

Vždy sa to dohodne pri stole a najlepšie ak na tom stole je ešte niečo naliate. Tak tomu bolo opäť aj v tomto prípade. Jeden aprílový deň, konkrétne na stretnutí jaskyniarov vo Svite(Speleomíting) som si sadol k takémuto stolu aj ja s Janom Šmolom. Slovo dalo slovo, naliate bolo niečo tiež a šup ho diskutovať o potápaní v sifóne v Slovačke Jame. Ideme do toho to bolo ihneď jasné, svaly treba ukázať hneď na začiatku.
A tak 28.8.2016 vyráža malá skupinka Slovenských jaskyniarov na cestu do krajiny Alexandra Veľkého a Matky Terezy. Presun volíme na nedeľu a už okolo 6 večer sedíme doma u Žeža miestneho jaskyniarskeho predsednika skupiny PEONI. Ráno sa presúvame na planinu kde rozkladáme tábor na polji Begovo vo výške 2030m kúsoček pod Solúnskou Glavou. Keďže je nás málo musíme makať ihneď od začiatku. Palo Pokrievka ide s partiou vystrojiť vstupné ľadové časti Jaskyne. V kútiku duše dúfame, že bude celá zaľadnená a namiesto driny v podzemí si urobíme výlet. Ale našťastie sa večer vracajú a referujú že je všetko tak ako má byť a Jaskyňa nás rozhodne pustí do svojich útrob. Večer ešte prišiel člen samostatnej OFFROAD expedície Martin Sluka. Jeho aplikované offroad jaskyniarčenie nás drží po celú dobu súbehu našich dvoch výprav v napätí. Ale poďme radšej opisovať našu výpravu. Druhý deň ráno sa hrdinská šestica vydáva k nášmu vytúženému cielu a to je zprizniť sifóny podzemia macedónskeho.
Ležím na slniečku a nechce sa mi dole. To je jediná myšlienka, ktorá vytesnila všetky ostatné. Idem posledný o to je to horšie, ale keď sa cvaknem do lana a zamávam Abovi a Viktorovi všetka nechuť zo mňa opadne. Postupne sa prepracujeme až dole do bivaku. Tu si narýchlo urobíme čaj a polievku a všetci šiesti transportujeme veci k sifónu a polosifónu. Jaskyňa je nádherná väčšie šachty vo vstupe vystriedali pekné meandre sem tam nejaký stupeň vystrojený krátkym lanom. Pred sifónom musíme nájsť miesto na prezlečenie sa do neoprénov. A akoby symbolicky je najvhodnejšie miesto pri tabuľke 500m. Z teplučkých podoveralov ideme s Paľom Malíkom do mokrých neoprénov. Sucháče sme nechali doma máme radi ľudí okolo seba a transport z a do jaskyne by bol oveľa ťažší. Prezlečený sa najprv vydávame k polosifónu aby sme overili či má zmysel sa sem plahočiť s hadicou a vyčerpať ho. V 7mm neoprénoch je to mňamka a za chvíľu sa varím vo vlastnej šťave. Polosifón je otvorený a leziem doňho o chvíľu aj Malík za mnou. Jaskyňa ide ďalej a zastavujeme sa nad stupňom kde potrebujeme lano. Pokrievka a Andrej Holúbek sú radi a už kujú plány ako to pôjdu vyčerpať. Ešte sa ideme pozrieť do sifónu. Rýchlo sa vystrojím. Máme iba 2 3l fľaše zasa kôli transportu a ponáram sa do nie príliš lákavej už mierne zakalenej vody. Asi po 4 metroch však narážam na sediment a hmatom sa snažím nájsť miesto kadiaľ by sa dalo ďalej dostať. Je to však beznádejné a vynáram sa naspäť. Všetko zo seba rýchlo dole a retransport do bivaku. V bivaku sa pretrasieme 4 hodiny a na druhý deň vyliezame štyria hore.
Paľo Pokrievka a Andrej Holúbek zostávajú ešte dve noci navyše a podarilo sa im vyčerpať polosifón a dostať sa cca 130 m veľmi peknou jaskyňou nižšie. Ich postup však zastavil nedostatok lán. Je to super úspech, pretože táto časť jaskyne vyzerá na postup veľmi perspektívne. Dostali sa opäť na aktívne riečisko, ktoré nás v budúcnosti dovedie určite oveľa hlbšie. Paľo a Andrej po troch nociach v jaskyni v piatok na obed vyliezli a celý šťastný z objavu nám všetko porozprávali.
V piatok všetko znesieme do tábora balíme a utekáme domov. Za 5 dní na planine celkom dobrý postup. Dozvedeli sme sa síce od paralérnej OFFROAD expedície že sme lenivý a nemá kto organizovať na Slovensku takéto výpravy, ale nás to neodradilo od radosti z úspechu. Veď 130 hĺbkových metrov a ešte k tomu s perspektívou je naozaj úspech….

Na výprave zamakali Slováci: Pavol Pokrievka, Pavol Malík, Karol Kýška, Andrej Holúbek, Peter Ivančík, Marek Hluch, Martin Vrábel a Viktor Malík

Na výprave zamakali aj Macedónci: Ivan Žežovski, Divna Žežovska

Paralérna OFFROAD výprava Czechoslovakia: Martin Sluka

Palce na Slovensku držal: Jano Šmol

KY