MEXICO ZIMA 2014

mex

 

prolog deň nedeľa 2.2.:

Nedeľa balíme – len nič podstatné nezabudnúť. Do batohov je treba naložiť maximalne 23 kg a  to je problém  tak všetko znova a znova dokola prehadzujeme, premiestňujeme a vykladáme veci, ktoré možno nebudeme potrebovať. Prvá časť výpravy sa vydá na cestu za oceán v pondelok 3.2. ráno a máme v pláne najprv sa turisticky pokochať Mexikom. Po týždni sa však skončí “veget” a  bude nasledovať bádanie v útrobách zatopených chodieb a mega tunelov v jaskyniach polostrova Yucatán.

Keďže sme mali problém s pripojením a aktualizáciou našej stránky z Mexika, denník expedície vkladám až po jej skončení   

Skupina Slovákov: Karol Kýška, Erik Kapucian, Daniel Hutňan, Ivan Poláček, Zolo Ágh a Mišo Plankenbuchler

Skupina Moravákov: Zdenek Motyčka, Radek Jančár a Honza Sirotek

11.2.2014

Po týždni cestovania po Mexiku sa konečne vydávame bádať do cenotov v oblasti Chemuyl. Skupina Kapucian, Plankenbuchler, Ágh a Poláček berú do rúk mačety a s potom na tvári a všade inde sekajú a hľadajú nové cenoty. Táto činnosť ale prvý deň neprináša žiaden úspech. Dano a Karol sa zanárajú do cenotu Zebra, ktorý bol prebádaný už v roku 2004 a 2005, ale otázniky na mape jednoznačne lákajú. Po 100 minutovom ponore a úbohých 40 nových metroch sa vynáarajú.

12.2.2014

Znova Zebra a znova iba zopár metrov. Depresívna jaskyňa, je celá čierna ako cesta do pekla. K suchozemcom sa pripája Tomáš Urban, ktorý doletel včera. Našli už predtým prebádané cenoty, ale aj to je pozitívne pretože džungľa sa mení a cesty sú zarastené.

13.2.2014

Oddych chalani toho majú plné zuby sekať mačetou sa im dnes nechce ani mi nejdeme do vody.

14.2.2014

S Danom sa chystáme do Cangreja – tiež už predtým prebádaný cenot. Ale nevezmeme si súradnice a proste sme ho nenašli.  Pomáhajú nám Tomáš s Mišom a dajú Danovi do rúk mačetu a on si s ňou seká rovno do čela, asi preto že zabudol tie súradnice. Konečne tečie krv. Meníme plán a prechádzame k cenotu Chac Ha, ktrorý predvčerom lokalizovali Tomáš a Mišo. Konečne máme pekný objav. Po zanorení natiahneme cca 250 m nových metrov vo veľkej chodbe. 120 minútový ponor stál za to. Ešte transport fliaš k autu a s úsmevom na tvári ideme kresliť mapu. Trojica Ivan, Kapi a Zolo zatiaľ hľadajú nové cenoty, ale bez úspechu.

15.2.2014

Ideme znova do Chac Ha. Dnes si k bokovkám zavesíme aj stage. 6 fliaš nám pomôžu preniesť Tomáš a Mišo. Oni potom pokračujú v hľadaní cenotov. Zanoríme sa Dano sa chce predrať k Zebre. Odkladá stage a skúša to plazivkou. Ja zatiaľ filmujem a potom chvíľu čakám. Čakanie ma asi po 3 minútach prestalo baviť, tak nechávam stage na šnure aj ja a prechádzam všetky vytipované odbočky. Cca po 35 minútach sa vraciam naspäť. A práve priplával dano a na tabuľke má veľkým napísané „Máme Zebru“.  Spojenie je hotové. Ešte napláveme do jednej odbočky, ktorá končí cca po 40 metroch. Oboplávame cenot a po 135 minútach sa vynárame.   Trojica deprimovaných hľadačov cenotov Kapi, Zolo a Ivan medzitým vyrazili do džungle. Prichádzajú neskoro popoludní a konečne s úsmevom na tvári. Našli asi 8 cenotov. Nájdené veci treba osláviť a tak robíme „barbeque“ to sa klasicky zvrháva na slovenskú konzumáciu veľmi veľkého množstva alkoholu. Niektorí  využívajú o 3 ráno aj bazén, čo sa nestretá s pochopením vedľa ubytovaných Američanov.

16.2.2014

Ťažké ráno, ledva otvorím oči včera večer sme to trochu prehnali. Berieme iba 2 fľaše a transportujeme 3 km džungľou k novým cenotom. Musíme nájsť cestu to je jediná myšlienka keď vlečiem dve fľaše na chrbte. Dano sa zanorí a ide to ďalej. S Erikom sa vydávame po schodnej ceste, ktorá vedie od cenotu asi do Akumalu pešo. Po 3 hodinách rýchleho presunu a preskočení jednej brány sme v Akumale. Prichádza pre nás Barbora a vezie nás naspäť do Chemuylu za Danom. Miško a Tomáš zatiaľ hľadajú cestu k novým cenotom z druhej strany, ale bez úspechu. Cestu máme , ale musíme nájsť majiteľa pozemku.

 

17.2.2014

Majiteľa niet bude to na dlhšie, tak sa rozhodujeme pre transport do džungle. 3 potapači rovná sa šesť 15 kg ťažkých fliaš + ostatné potrebné veci. Štyri kilometre nekonečnou džungľou v 32 stupňovom horku a 100% vlhkosti – to je návod na srdcový kolaps. Kolaps sa nekoná, ešte nie sme na tom až tak zle, aj keď zvuky vychádzajúce z pľúc by iste zaujímali kadejakého doktora. Zanárame sa Ja s Mišom do včera Danom nakusnutej jaskyne. Po 1,5 h sme hore s doširoka otvorenymi očami a s vymotanym bubnom. Dano zatiaľ sólo naťahuje v cenotoch za palapou 2 x po cca 150 m šnúry. A nasleduje retransport von z džungle. Tričko mám celé mokré ale neprší.

18.2.2014

Boľavé ráno mám taký pocit že ich bude nasledovať asi viac. Zasa makame v džungli. Erik, Tomáš a Ivan zatiaľ rekognoskujú terén a nachádzajú ďalšie cenoty. S Mišom plávame do jaskyne a vyťahujem celý bubon. Končím na kvapli v širokej chodbe Jaskyňa volá: „Poď Karolko poď“ „Ale ja nemám šnúru“ – odpovedám. Vyhráva zdravý rozum, otáčam a mapujem späť. Dano opäť sólo vytočí tiež celý bubon, mapuje a vynára sa po 1,5 h. Zas ten transport naspäť.

19.2.2014

Ešte bolavšie ráno. Opäť do džungle. S Danom pokračujeme v cenote za Palapou. Ide ďalej ale vzduchu nie je dosť. Po dvoch hodinách sa vynárame. Mišo, Erik a Tomáš zatiaľ našli nové cenoty. Keď to bude takto pokračovať odmietam potápať, alebo nech vymyslia niečo na výrobu vzduchu z vody, ja mám pokrk nosenia fliaš. Dano naťahuje ešte vo včera nájdenom cenotu 100 m šnúry. Jeho výdrž a entuziazmus v jeho veku je závideniahodný. Berieme si príklad a nefrfleme. Poobede zakončujeme na pláži v mega vlnách – aspoň nejaká masáž.

20.2.2014

Day off ako sa tuto hovorí. Ale potápať ideme komerčný cenot Dos Ojos je príjemným spestrením. Fľaše až k vode. Berieme aj Erika a Barboru nech sa trochu pomotajú pod vodou.

21.2.2014

Keďže sme na podvodníckej expedícii treba robiť aj podvodnícke fotky. Ideme do cenutu Tux ku paxa. Ja, Dano, Barbora, Ulf a Planky sa pokúsime o nejaké tie fotečky spod vody. Začína to neradostne, keďže nemôžem pod vodou kričať – na čo sú naučený Barbora a Mišo v suchých jaskyniach a osvetlujú na jedničku – a ani bublinkové signály nestačia a šermovanie svetelným lúčom nevyvoláva žiadne očakávané reakcie, prepadám okamžite do stavu zúfalstva. Nakoniec sa chytá vedenia foto tímu Dano, je to predsa len staršia autorita, a nejako to dopadá. Po hodine sa vynárame a večer konštatujem že asi jedna fotka vyšla L.

 

22.2.2014

Ráno sa cítime všetci super oddýchnutí po včerajšom celkom pohodovom dni. Ale džungľa nás ihneď presvedčí o opaku. 35 stupňov a totálne vlhko po búrke nás priam tlačí k zemi a cítime sa ako zombie, alebo aspoň ako pred infarktom. Dnes máme v pláne natiahnuť do predvčerom objavených cenotov ďaľšie lajny a tak aspoň nahliadnuť či sú perspektívne, alebo nie. Pomalým tempom sa priplížime k Palape a odtiaľ už len podľa GPS smerom k novej jaskyni. Ale čo to ten hajzel Mišo znova našiel nový cenot, proste keď chcete skúmať to čo ste si naplánovali, nehladajte nové cenoty a iba slepo treba okolo nich prejsť. To ale u nás neplatí a už sa vrháme do objavov. Začíname nezvykle dlhou suchou časťou, zameriavam a kreslím cca krásne 150 m dlhú suchú jaskyňu. Dano sa zatiaľ zanára a naťahuje 100 m šnúry. Rýchle preč do ďaľšieho sifónu. Prídeme k cenotu tu necháme samostatne Dana s Ivanom a keďže čas sa kráti vyrážame merať ďaľšie jaskyne. Nádherná plaváreň v kvapľami vyzdobenej chodbe sa ani nedá slovami popísať. Tu sme tiež zamerali a kreslili. Potom ešte rýchlo do jaskyne s netopiermi a už prichádza Dano, ale bez šnúry, všetku ju minul v predchádzajúcom cenote. Našiel tam však kosti leňochodov. Prcháme preč už sú 4 hodiny a nechceme sa trepať naspäť po tme.

 

23.2.2014

Už posledný deň. Začiname mať pochmúrnu náladu. Ráno spočítame naše výsledky a číslo je pekné 4127 m nových jaskýň. Od roku 2003 to je už dohromady cca 92 km zmapovaných vodou zatopených jaskýň česko – slovenskými  jaskyniarmi  na Yucatáne. Ešte rýchlo ideme fotiť do Grand Cenotu, ale po pol hodine mi padá plastový obal na spúšti fotoaparátu a to je koniec fotenie. Aby nebolo všetkému dosť ešte sa mi aj pokazila ľavá automatika. Takže otáčame a pádime von. Večer hodnotíme celú expedíciu ako celkom vydarenú a ešte sa nám zdá vydarenejšia po skonzumovaní zásob alkoholu.

24.2.2014

Odlet. Hasta la vista MEXICO.